1. Po co czyścić dach?

Oczywistą i od razu nasuwającą się odpowiedzią jest: ze względów estetycznych. Odpowiedź jednak wcale nie jest taka oczywista. O ile glon pokrywający dachówkę nie szkodzi jej tak bardzo, o tyle sprawa w przypadku mchu i porostów wygląda już nieco inaczej. Dużo zależy od rodzaju dachówki, niemniej jednak, jaka by ona nie była, porost i mech wczepiając się korzonkami, powodują mikroubytki, które podczas zim (zamarzanie wody) naruszają strukturę dachówki powoli ją niszcząc.

 

  1. Kiedy i jak często powinienem czyścić dach?

Jest to kwestia bardzo indywidualna, w sytuacji, gdy zabrudzenia powstałe na dachu, są dla niego niegroźne. Do takich zaliczamy glon i różnego rodzaju zabrudzenia atmosferyczne. Czynnikami wpływającymi na szybkość brudzenia się dachu są: bliskość lasu, bliskość zbiorników wodnych, a nawet tak prozaiczne rzezy jak rodzaj nawierzchni drogowej przy jakiej znajduje się dom. W przypadku kiedy na dachu zaczną pojawiać się porosty (charakterystyczne zielone, czarne, bądź żółte okrągłe wykwity), lub mech, odpowiedź jest prosta: jak najszybsze pozbycie się powyższych zapewni dachowi długą żywotność.

 

  1. Jaką dachówkę najłatwiej utrzymać w czystości, a jaką najtrudniej.

Najłatwiejszą w utrzymaniu czystości jest dachówka ceramiczna glazurowana i angobowana. Ich gładka powierzchnia sprawia, że wszelkiego rodzaju zabrudzenia, trudniej przyczepiają się i wnikają w powierzchnię. Analogicznie, najtrudniejszą dachówką jest betonowa,  która z racji procesu produkcji, ma swoistą fakturę, podatną na wnikanie różnego rodzaju zabrudzeń.

 

  1. Czy powinienem obawiać się o swoją dachówkę podczas czyszczenia.

Pękanie dachówki zdarza się rzadko i związane jest z błędami konstrukcyjnymi dachu lub wadliwym położeniem dachówki.  W takich przypadkach podejmujemy decyzję o wejściu na dach pod warunkiem, że w sprzedaży dostępny jest konkretny rodzaj dachówki, a ilość przewidywanych uszkodzeń jest nie większa,niż klika dachówek na całą powierzchnię dachu. Wtedy dokonujemy wymiany uszkodzonych dachówek (ze względów bezpieczeństwa nie kleimy ich). W przypadku niemożności wymiany dachówek, bądź ocenie ryzyka wymagającej wymiany większej ilości, usługę czyszczenia wykonujemy z podnośnika koszowego pozwalającego na umycie dachu bez poruszania się po nim.

 

  1. Czy prace nie zaszkodzą roślinom i środowisku wokół mojego domu?

Podczas prac stosujemy środki czyszczące bezpieczne dla środowiska naturalnego (mydła o neutralnym pH, zmiękczające brud, impregnaty na bazie silikatów, silikonów i siloksanów). Żrące środki chemiczne stosujemy tylko w przypadku trudnych do usunięcia plam (plamy po olejach, rdzawe naloty), po uprzednim poinformowaniu i uzgodnieniu z klientem.

 

  1. Czy podczas pracy jest brudno?

Prowadzenie prac wiąże się z zabrudzeniem otoczenia domu. Z dachu spadają oderwane kępki mchu i porostów, z kolei na umytych podjazdach zbiera się wypłukany piach. Jednak po zakończeniu właściwego czyszczenia danej powierzchni przystępujemy do mycia i spłukiwania całego otoczenia domu, nie zostawiając po sobie żadnych śladów zabrudzeń.

 

  1. Czy po umyciu dachu mogę go jakoś zabezpieczyć?

Umycie dachu usuwa wszelkiego rodzaju resztki grzybni, porostów i mchów jednak nie zabezpiecza powierzchni przed ponownym ich wrastaniem. Korzystając z usług naszej firmy mają Państwo pewność, że profesjonalnie dobierzemy impregnat do danego rodzaju powierzchni, który opóźni proces ponownego zabrudzenia dachu.

 

  1. Czy mogę zaimpregnować każdy rodzaj dachówki?

W przypadku domów jednorodzinnych mamy do czynienia z różnymi rodzajami pokryć dachowych. Różnią się one materiałem, z którego są wykonane jak i strukturą oraz porowatością powierzchni, sposobem barwienia i chłonnością. Dzięki naszemu doświadczeniu do każdego rodzaju dachówki dobieramy odpowiedni środek impregnujący i sposób aplikowania.

 

  1. Czy powinienem impregnować elewację?

Mycie ciśnieniowe usunie wszelkiego rodzaju zabrudzenia (kurz, zielony nalot wynikający z porastania glonem), natomiast nie zabezpieczy elewacji. Nawet najlepsze impregnaty mają określony czas działania, ale przy odpowiednio dobranym środku i pry zastosowaniu odpowiedniej techniki aplikacji, można odsunąć moment ponownego zabrudzenia nawet o kilka lat.

 

  1. Czy powinienem impregnować podjazd.

Sytuacja podobna jak w punkcie dziewiątym – o impregnowaniu elewacji – z tą różnicą, że na podjazdach z racji narażenia na ścieranie (chodzenie, wjeżdżanie samochodami), trwałość powłoki impregnatu jest niższa jak w przypadku dachów czy elewacji.