Aby uchronić nowe dachówki przed glonami i porostami, należy pokryć je impregnatem. Po dokładnym umyciu dachu, spryskuje się go specjalnie przeznaczonym do danej powierzchni środkiem. Będzie on ochroną nie tylko przed mikroorganizmami, ale również przed mchem i zielonym nalotem. Impregnat tworzy też powłokę ochronną przed wnikaniem wody i dwutlenku węgla, zmniejszając ryzyko powstawania wykwitów wapiennych na dachówkach cementowych, a także uodparniając dachówki malowane, angobowane lub glazurowane na działanie promieni UV. Dzięki impregnatom dachówki mniej się brudzą i łatwiej się je czyści.

Co powoduje, że środek impregnujący ma tak korzystne działanie? Impregnaty powstają na bazie najwyższej jakości żywic i silikonów. One tworzą hydrofobową powierzchnię, która zabezpieczają przed wnikaniem wody. Ponadto impregnat wypełnia mikroubytki oraz zabezpiecza powierzchnię przed pękaniem i wykruszaniem, wzmacniając jej strukturę. Impregnaty doskonale uwydatniają i nasycają pierwotny kolor danej powierzchni (zarówno dachu jak i np. kostki brukowej). Po ich zastosowaniu dach jest nie tylko zabezpieczony przed ponownym zabrudzeniem, ale także zyskuje nowy wygląd.

Zwykle do nałożenia impregnatu stosuje się specjalne opryskiwacze ciśnieniowe, lecz możliwe jest także pomalowanie powierzchni wałkiem (metoda używana równie w przypadku elewacji). Skuteczność impregnatów zależy zarówno od ceny środka jak i ilości nakładanych warstw, a gwarancje producentów wahają się w granicach od 2 do 10 lat. Z całą pewnością można stwierdzić, że zaimpregnowanie umytej powierzchni jest naturalnym krokiem w procesie czyszczenia dachu, podjazdu czy elewacji.