Zabrudzenia, pojawiające się na dachu to problem występujący na większości dachówek zarówno ceramicznych jak i cementowych. To, które z nich są najbardziej odporne na porastanie mchem, glonami i porostami, zależy od wykończenia powierzchni. Najszybciej zabrudzą się naturalne dachówki ceramiczne, gdyż nie posiadają żadnej powłoki ochronnej, więc należy je czyścić najczęściej. Lepiej sprawdzą się dachówki cementowe, których powierzchnia jest fabrycznie malowana. Zewnętrzna powłoka dachówki cementowej ogranicza rozwój mikroorganizmów i osadzanie się zanieczyszczeń oraz ułatwia ich czyszczenie. Dużo bardziej odporne na porastanie mchem i zabrudzenia są ceramiczne dachówki angobowane (matowe), z kolei najodporniejsze i najłatwiejsze do czyszczenia są dachówki ceramiczne o glazurowanej, błyszczącej powierzchni. Przy takich dachówkach czyszczenie dachów nie jest specjalnie wymagające, a same pokrycie dachowe jest odporniejsze na warunki atmosferyczne.

Można powiedzieć, że im gładsza powierzchnia tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia mchu na dachu. Kurz, piasek oraz inne materiały organiczne osiadające na powierzchni stanowią podstawę do porostu roślin. Im bardziej chropowata powierzchnia tym więcej tego materiału organicznego może się na niej zebrać i tym większa możliwość porostu mchu. Najgładszą powierzchnię wśród pokryć dachowych posiada blachodachówka, dlatego porasta mchem najwolniej. Oczywiście należy pamiętać, że także dachówki cementowe kryje się powłokami, które nadają gładkość powierzchni. Zapewnia ona zdecydowanie lepsze parametry wytrzymałości i ochrony przed porostem mchów i glonów.

Najlepszy dach to taki który rzadko wymaga konserwacji. Pod tym względem lepsze okazują się dachówki ceramiczne, które przez wiele lat nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych, jedynie okresowego mycia wodą pod dużym ciśnieniem, a jeśli nie są powlekane to również impregnacji. Trochę trudniejsze w utrzymaniu mogą okazać się dachówki cementowe. Ich kolorowa powłoka nie jest długotrwała, dlatego aby zachowały ładny wygląd przez wiele lat, powinny być nie tylko czyszczone, ale i odnawiane. Ich powierzchnię trzeba co jakiś czas pomalować farbą akrylową o zwiększonej odporności na promienie UV. Mchy i porosty atakują najczęściej dachówki położone na zacienionych połaciach, gdy dom stoi blisko lasu, w miejscu osłoniętym drzewami lub w pobliżu wody. Szczególnie upodobały sobie naturalne dachówki ceramiczne i dachówki cementowe. Ale mogą się pojawiać także na ceramicznych dachówkach glazurowanych o bardzo gładkiej powierzchni. To tylko kwestia czasu.